Odkryj z nami niezwykły świat tego pierwiastka
Egipcjanie, w swoim systemie hieroglifów używali symbolu "ankh" dla miedzi. Symbolizuje on także życie wieczne. Archeolodzy odkryli, że rury wykonane z miedzi i użyte do transportu wody były pierwszy raz zastosowane już w starożytnym Egipcie, około 2750 roku p.n.e. Przykład takiej instalacji można zobaczyć w Narodowym Muzeum w Berlinie. Pochodzi on z okolic piramidy Sahura z Abusir. To, że instalacja z miedzi nadal ma się świetnie, w przeciwieństwie do świątyni, z okolic której pochodzi, jest dowodem na to, że miedź jest wytrzymałym materiałem na rury wodociągowe.
Mikroby odkryto dopiero w XIX w., lecz higieniczne właściwości miedzi były już znane dzięki doświadczeniu i tradycji. Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Aztekowie używali związków miedzi do leczenia chorób i utrzymywania higieny. Egipcjanie używali miedzi jako środka sterylizującego wodę pitną i do odkażania ran. Hipokrates traktował otwarte rany i podrażnienia skórne miedzią. Rzymianie spisali liczne zastosowania miedzi do leczenia przeróżnych chorób. Aztekowie leczyli miedzią stany zapalne gardła, a Persowie i Hindusi stosowali miedź na wrzody, infekcje oka i owrzodzenia organów płciowych.
Statua Wolności w Nowym Jorku zrobiona jest z ponad 80 ton miedzi, która przypłynęła tam z kopalni miedzi Visnes na wyspie Karmoy koło Stavanger, w Norwegii, a została wyprodukowana przez francuskich artystów. Miedź była tu jedynym słusznym wyborem. Wytrzymała ona podróż z Francji do Ameryki przez słone wody oceanu, na których działanie była wystawiona. Naturalna zieleń Statuy chroni ją przed korozją od 1886 roku.
Odkryj z nami niezwykły świat tego pierwiastka.
Rzymianie dali nazwę miedzi. Nazwali ją "aes cyprium", czyli ruda z Cypru, ponieważ w czasach starożytnych większość wydobywanej miedzi pochodziła właśnie stamtąd. Później słowo przekształciło się w "cuprum", od którego pochodzi angielskie "copper". Polska nazwa "miedź" pochodzi od germańskiego "misa".
Od patelni do smażenia konfitury naszych babć po garnki najlepszych szefów kuchni, odznaczonych gwiazdkami Michelin, miedziane naczynia są bezkonkurencyjne. Dlaczego? Ponieważ miedź jest najlepszym materiałem na naczynia do gotowania. Wspaniale przewodzi ciepło, dając nam równomiernie rozłożoną i stałą temperaturę oraz ogranicza bezwładność cieplną potraw.
Znakomite przewodnictwo miedzi czyni ją niezwykle użyteczną w dziedzinie medycyny. Warstwa miedzi na skalpelu chirurga przewodzi prąd, który podgrzewa ostrze, sprawiając, że staje się ono elektro-kauterem. Jest to niezwykle przydatne przy tamowaniu krwawień podczas operacji czy przy usuwaniu zniszczonej lub zmienionej chorobowo tkanki.
Narzędzia wykonane z miedzi i jej stopów nie dają iskier, dzięki czemu można używać ich w niebezpiecznym otoczeniu i strefach zagrożenia wybuchem, gdzie iskra mogłaby spowodować wybuch lotnych materiałów, związków chemicznych czy gazów. Narzędzia te nie tylko są nieiskrzące, ale także niemagnetyczne i odporne na korozje.
Obliczono, że aż 80% miedzi kiedykolwiek wydobytej jest nadal w użyciu lub jest dostępne do ponownego przetworzenia – dzięki temu jest ona ciągle używana w nowoczesnych urządzeniach. Możliwość pozyskiwania miedzi z surowców wtórnych, bez straty na jej jakości, jest trwałą korzyścią. W dzisiejszych czasach 40% europejskiego zapotrzebowania na miedź zaspokajane jest przez miedź pozyskiwaną z surowców wtórnych.
Od tysięcy lat joga i ayurweda wzajemnie się ze sobą przeplatają w kulturze Indii . Ważność codziennego picia wody z naczynia miedzianego szczególnie w godzinach porannych uczą najwybitniejsi nauczyciele jogi na świecie. Podczas międzynarodowego dnia jogi - Sulisław 2017, zajęcia z jogi prowadził między innymi były ambasador Indii w Polsce w latach 2007-2009 Chandra Mohan Bandhari pełniący aktualnie funkcję Patronata Instututu Jogi i Ayurvedy w Sulisławiu. Podkreślił on w tym dniu podczas zajęć jogi ważność i zarazem długą tradycję picia wody z naczynia miedzianego celem utrzymania właściwej równowagi w ciele. Yoga nie oznacza tylko zbioru ćwiczeń czyli asan. Odnosi się także silnie do sfery subtelnej człowieka, promując tym samym lepszy przepływ energii czy koncentrację psychiczną podczas ćwiczeń.